VÖRÖSMARTY TÉR MEGÚJÍTÁSA

Hely
Budapest V. kerület
Típus
tanulmányterv, engedélyezési- és kiviteli terv
Év
2017-2019
Megbízó
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzat
Szerep
generál tervező

A tér megújítása során a - közterületet új pozícióba emelve - kibontottuk annak sokrétű szerepeit. A Vörösmarty szobor környezetének kitágításával a Széchenyi térre vezető Dorottya utcán túl új tengelyt terveztünk a József nádor tér felé, így a sokszínű belvárosi térszövet folyamatossága új dimenziókban érvényesül, az Oroszlános kút áthelyezésével pedig egy lappangó melléktér kelt életre.

A Vörösmarty tér kialakítása a hét irányból becsatlakozó utcák integrációján túl a fókuszában elhelyezkedő szobornak is méltó környezetet teremett. A térmag megformálásával megnövekedett a zöldfelület és a fák száma is. A térszervező ellipszis egy integrált „térépítészeti-tárgyegyüttes”, mely funkciói között szerepel az ülőfelületekkel kombinált kiemelt zöldkazetta, a tér csapadékvizeinek elvezetése, klimatizáló párásítás, illetve a tér megvilágítása is. A tér tagolása eltérő használatok egyidejű működését biztosítja. A belső mag a megállást, nézelődést, pihenést, tér- és városélményt biztosítja, a gyűrű az átmeneti funkciók helye, mint a találkozások és az ücsörgés, a tágas oldalterek rendezett kitelepüléseket, rendezvényeket és a sétálókat fogadják.

E térszervező adottságok figyelembevételével született meg az a burkolati rendszer, mely egyszerre képvisel egy oldottabb megjelenést úgy, hogy részleteiben továbbra is ortogonális felépítés jellemzi. A burkolatrendszer fókuszában a tér magja, a szobor és a belső ellipszis áll, melyet két gyepesített növénykazetta tagol két bejárati részre. A legbelső, sötét ellipszismezőtől kezdve a legkülső, ötödik, világos mezőig folyamatosan növekednek a kövek méretei. A Vörösmarty szobor körüli ellipsziseken kívül az Oroszlános kút körül is hasonló rendszert alakítottunk ki, ahol az ellipszismezőkkel összemetsződő kör alakú mezők jöttek létre.

A tér kompozíciójában a térmag két további térrészre oszlik: a kiemelt ülőtámfallal határolt átmeneti térrészekre, melyek a belső térmag bejárati irányait határozzák meg, illetve a szobor közvetlen környezetének kör alakú térrészére. A tér magjának megnyitása a főirányokban szabad átjárást tesz lehetővé, a zöldfelületeket a korábbinál nagyobb összefüggő foltba szervezve. A hangsúlyos mészkő ellipszis vonala egy vizuális határ, ami egyszerre folyóka, ülőfelület, támfal és a növénykazetták szegélye is.

A tér vízelvezetését egyedi tervezésű folyókarendszer oldja meg, mely illeszkedik a tér burkolati koncepciójához. Az Oroszlános kút körül hasonló elv szerint, de kisebb kapacitású köríves folyóka épült.